Synthetic Leather

הסוואנה-גידול מסוג אחר
האמן והמעצב אורי שפירא מספר על הטבע המלאכותי שיצר

אורי שפירא, אמן ומעצב, החל עוד במהלך לימודיו במחלקה לעיצוב קראמי וזכוכית בבצלאל לבחון תגובות בין חומרים שונים. מאז, כבר למעלה משלוש שנים, הוא מגדל צמחים עשויים מתכת באמצעות תהליכים כימיים, אשר נמצאים במחקר ופיתוח מתמיד. שפירא חיפש דרך להמציא עולמות מיניאטוריים צמחיים חיים, שיש להם מערכת נתונים פיסיקאלית עצמאית, שאינה מצריכה טיפול חיצוני. האפשרות לייצר לעצמו "שותף כימי פעיל שיעבוד ביחד איתו" סקרנה אותו, וכך פנה לסדרה ארוכה של ניסויים ביתיים הכוללים מתכות, מיני תמיסות, כימיקלים ותוספים שונים, המשמשים לו חומרי גלם ביצירתו.

New-(7).jpg

את עבודתו "גידול עצמי" חשף לראשונה בתערוכה "הישרדות בחווה". עבודה זו כללה אקווריום אטום, מלא בג'ל כימי ובו צומחת מעין סוואנה מברזל. הסוואנה גדלה ברגישות רבה, וגבהה בכ-5 מ"מ מדי יום, משך כל תקופת התערוכה. בעזרת תרכובות שונות, הצליח שפירא לשלוט על קצב הצמיחה של ה"טבע" אותו יצר. הצורך לביית את הצמח הנחה אותו לבחור את רגע השיא, בו ביצע מעין ניתוח על מנת להקפיא את התהליך.


I timelapsing part one "גידול עצמי"

הניסויים החלו בכוסות, במבחנות, ולאחר פיתוח של נוסחאות ושיטות עבודה אופטימאליות, הוא הלך ומתח את נפח המיכלים בהם התפשט החומר. "אני רואה במחקר חלק בלתי-נפרד מהיצירה" אומר שפירא. מניסוייו הרבים הגיע לאוצר גידולים נרחב ומגוון. צמחיו מתאפיינים במבנים אורגניים מורכבים, צבעוניות קסומה ודפוסי התנהגות שונים ומשונים.

לאחרונה פיתח שפירא שתי משפחות גידולים חדשות - האחת גדלה כ"שלדים דיגיטאליים" תלת-ממדיים, והשנייה אותה הוא מכנה "בובואים", מעין הכלאה בין צמח לחיה. לאחר תקופה בה התנסה בחומרים השונים, מרחיב  שפירא את עבודתו למדיומים נוספים. באמצעות צילום סטילס ויצירת ווידאו הוא מתחקה אחר תהליכי השינוי והגידול, ומאיר רגעים ברי-חלוף שמתרחשים בתהליך, תוך התבוננות עמוקה ומסקרנת על הטבע אותו יצר.


I timelapsing part six  כחלק ממשפחת "השלדים הדיגיטאליים"

בתערוכה האחרונה בה השתתף הציג שפירא גידול אותו הוא מכנה "העשב הרוטט"- פרוות מתכת עדינה שמתנהגת במים כאצה קלת-משקל ורוטטת. במהלך התערוכה צילם בוידיאו תת-מימי את הרגעים הפואטיים והדרמטיים בהם בועות אוויר נחלצות מפעם לפעם מן הקרקעית, ופיסות עשב נקרעות ממקומן.

בערוץ עבודה אחר עוסק שפירא בגידול גבישים מוצקים על גבי אובייקטים שונים. הוא מאיץ התגבשות מלחים הנוצרת בתוך מיכלי תמיסה גדולים. גדילת הגבישים נעצרת מיד לאחר היציאה לאוויר, וכך המוצר המטופל נותר מצופה גבישים צלולים ויציבים.

crystals1a.jpg

בשיתוף פעולה עם האדריכל והמעצב גל גאון, מייסד חברת "טאלנטס דיזיין" פועלים השניים למען פיתוח מוצרים מצופים גבישים. בין השאר, ביצע שפירא פרויקט גדול עבור חברת "סנו", בו גידל גבישים על צינורות ברזל באורך כולל של 85 מטרים. צינורות אלו נתלו מן התקרה והיוו תפאורה לפרסומת טלוויזיה.

בשיתוף פעולה נוסף עם חברת "אבן קיסר", יצר עבודת גבישים גדולת מימדים לתצוגה ביריד עיצוב עתידי.
כיום, פועל אורי שפירא בסטודיו הביתי שבתל-אביב, ממשיך לפתח וליצור, ופתוח לשיתופי פעולה מאתגרים.

Portrait-.jpg
אורי שפירא בסטודיו הביתי

28a.jpg

21a.jpg

36a.jpg

54a.jpg

ליצירת קשר עם המעצב
צילום ווידאו ארט I אורי שפירא
כתיבה ועריכה I לירון דן

Tenebit תנאי שימוש | לדף הבית | English כל הזכויות שמורות | ספריית החומרים של מוזיאון העיצוב חולון ©2007