דשא מלאכותי

סיכום | "אחת אחת | חשיבה נשית בתעשיה ועיצוב" | ספריית החומרים
מפגש מיוחד | נשים יוצרות ומובילות מתחומי חומר שונים

ביום חמישי האחרון (12.3) התכנסנו בספריית החומרים למפגש מיוחד עם שלוש נשים יוצרות ומובילות מתחומי עשייה ועיצוב שונים. המפגש התקיים לרגל יום האשה וכחלק מפסטיבל אשה 2015 של העיר חולון.

מרסל קליין, קרמיקאית, מקימת ומנהלת בית בנימיני, חשפה בפנינו את עולם הקרמיקה כפי שהיא רואה אותו. היא דיברה על עבודתה, אשר מושפעת מהנופים בדרום אפריקה, מולדתה, ומחיפוש אחר דקויות בנובעות מהחומר עצמו. בעבודותיה היא עוסקת ביחסים בין נפח וגוף, ומשתמשת בצורות נקיות עם מחוות עדינות בצורה או בצבע. היא משתמשת בעשן לגימור שחור, תוך ניסוי ובדיקה של הגוונים והכתמים השונים אשר העשן יכול ליצור. לעיתים היא משתמשת בגוף נוסף, עליו היא בונה את גוף החמר ומציגה את הנפח הקיים והחסר בסוף התהליך. כשהתחילה ללמוד קרמיקה, היא הגיעה ללמוד בסטודיו של יהודית ויששכר בנימיני, עם הזמן נבנה ביניהם קשר חזק. לאחר שבני הזוג בנימיני הלכו לעולמם, גילתה מרסל כי בני הזוג השאירו בידיה משימה להקים מרכז לקרמיקה, ולאחר חיפושים רבים נבחר הבית בקרית המלאכה להיות בית בנימיני. המיקום בתוך אזור של אמנים בדרום תל אביב, מקרב בין עולם הקרמיקה לשדות נוספים של אומנות ועיצוב. המקום מציג תערוכות מתחום הקרמיקה במדיות שונות ויש בו גם בי"ס ללימודי קרמיקה, ותוכנית התמחות שנתית.

מיכל רינות
הציגה בפנינו טכנולוגיה כחומר. רינות היא מעצבת אינטראקציה, מקימת המעבדה לאינטראקציה ב-
HIT, אשר התחילה את דרכה בתחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית. כאשר היא מדברת על עיצוב אינטראקציה היא מדברת על תכנון ויצירה של מפגש בין בני אדם, ובמקרה הזה, הטכנולוגיה היא חומר גלם ליצירת המפגש. התחום של עיצוב אינטראקציה משלב בתוכו התמחויות ממגוון תחומים אחרים, עיצוב, מדעי המחשב, מחקר התנהגותי והרבה מחשבה יצירתית. היא הציגה מספר פרויקטים שנעשו במעבדה המדגימים את העושר שהתחום הזה טומן בחובו. פרויקט אחד אשר הוצג במוזיאון תל אביב הציג אופניים לשני רוכבים, זה מול זה, אשר יוצרים מקצבים מוסיקליים כאשר הרוכבים מדוושים בתיאום אחד עם השני, הפרויקט הזה משתמש בנטייה אנושית קיימת כדי לחבר בין שני אנשים היכולים להיות זרים. בפרויקט נוסף, אשר הוצג במוזיאון העיצוב חולון בתערוכת "משחקים במוזיאון העיצוב"  ילדים בחולון ובלונדון ציירו ציורים וסרקו אותם לתוך עמדה מיוחדת אשר העבירה אותם לתוך עולם וירטואלי משותף. בעולם זה, הציורים עברו בין לונדון לחולון ויצרו קשרים והתכתבויות מצוירות בין הילדים.

אלינור אבני
ממותג התכשיטים
Noritami מנהלת את המותג ומעצבת את התכשיטים בשיתוף עם אמה, תמר אידלמן. אבני באה מתחום עיצוב הפנים וגם כשעברה מעיצוב חללים לעיצוב תכשיטים, היא משמרת את ההשפעות האדריכליות על הצורות והמבנים שהיא יוצרת בתכשיטים. היא חשפה בפנינו את תהליך המחקר אשר נעשה לפני כל קולקציה. תהליך של מחקר קונספטואלי וחומרי, הכולל חקירת תכונות ויכולות של החומר – צורניות ותכונות פיסיות, ואת נקודות החיבור האפשריות עם חומרים נוספים. השימוש במגוון חומרים שונים, עץ, מתכות שונות, אבנים, פולימרים ועוד מאפשר יצירה של קולקציות עשירות ומגוונות. אבני דיברה גם על החופש והצורך ליצור באותה הקולקציה פריטים מגוונים אשר יתאימו ללקוחות שונות, ולהשתמש ברעיונות ושלבים שונים מתוך התהליך היצירתי לשם כך. בקולקציית הקיץ הקרובה, חקרו בנוריתמי צורות של סלעים געשיים ומתוכן יצרו מבנים גבישיים שונים, אשר מתחקים אחר צורת הסלע הגעשי, אך מתרגמים לחומרים חדשים, מתכות, פולימרים אשר מחליפים - מחקים אבן טבעית וכך בעצם יוצרים תכונה חומרית חדשה.


המפגש בין שלושה עולמות חומר שונים, המחשבות, דרכי הפעולה והתוצרים של כל אחד מהם, מזכיר ומציג את קווי הדמיון והשוני, ומעלה רעיונות ומחשבות על חיבורים יוצאי דופן ואפשרויות חדשות.
תודה רבה לשלושת הדוברות אשר חשפו בפנינו עולמות ורעיונות מרתקים, ותודה למבקרות והמבקרים שהגיעו למפגש, נשמח לראותכם בעתיד!

מבין העבודות של המשתתפות:

Contingency באדיבות מרסל קליין
 

The DrawBox Project של המעבדה לאינטראקציה במוזיאון העיצוב חולון


NORITAMI, טבעת, צילום: קית גליקסמן

Tenebit תנאי שימוש | לדף הבית | English כל הזכויות שמורות | ספריית החומרים של מוזיאון העיצוב חולון ©2007